domov

SLO

ZALOŽBA   vozicek
POZOR! Ste na arhivski strani ZRSŠ! Nova stran je dostopna na naslovu www.zrss.si!

Vrednotenje prečnih veščin na STEM področju

Assessment of Transversal skills on STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics)

V projektu ATS STEM (Vrednotenje prečnih veščin na STEM področju) sodeluje dvanajst partnerskih inštitucij v osmih evropskih državah (Irska, Belgija, Finska, Slovenija, Ciper, Španija, Avstrija in Švedska). V Sloveniji projekt koordinira Zavod RS za šolstvo v sodelovanju z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport.

Temeljni namen projekta ATS STEM je razvijati in preizkušati sodobne didaktične pristope, ki omogočajo spodbujanje in spremljanje ter vrednotenje kompetenc/veščin na STEM področju (naravoslovje, matematika, tehnologija) s pomočjo IKT. (plakat)

Spletna stran projekta: http://www.atsstem.eu/

V Sloveniji je v projekt vključenih sedemnajst osnovnih šol, v okviru katerih sodeluje več kot sto učiteljev STEM-predmetov (naravoslovja, tehnike in tehnologije ter računalništva in matematike). Na podlagi v projektu zastavljenega okvirja koncepta, ki smo ga oblikovali partnerji, je ključna naloga učiteljev načrtovanje medpredmetnih STEM-učnih enot/sklopov oz. dejavnosti, ki temeljijo na sodobnih didaktičnih pristopih in omogočajo vrednotenje prečnih veščin na STEM-področju s pomočjo IKT.

Slika 1: Okvir koncepta projekta ATS STEM

 

V šolskem letu 2020/21 bo v vseh partnerskih državah potekala pilotna izvedba projekta in evalvacija dosežkov. V kvantitativno evalvacijo pilotne raziskave bo vključena samoevalvacija vseh učencev na področju STEM-kompetenc/veščin. Kvalitativna evalvacija pa bo izvedena na podlagi opazovanj pouka, intervjujev z različnimi deležniki in analize dokazov, ki bodo nastali v okviru dejavnosti za vrednotenje STEM-kompetenc/veščin.

Rezultati projekta bodo odgovorili na nekaj ključnih vprašanj, povezanih tako z načeli načrtovanja STEM-učnih enot/sklopov kot z digitalnim spremljanjem in vrednotenjem prečnih veščin oz. STEM-kompetenc pri učencih.

Slika 2: Model prečnih veščin na ZRSŠ

 

Za potrebe projekta smo v Sloveniji oblikovali tudi model prečnih veščin, ki na področju STEM-kompetenc/veščin sovpada s konceptom projekta.

Čas trajanja projekta: 1. 2. 2019 – 31. 1. 2022

 

Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on Twitter