domov

SLO

ZALOŽBA   vozicek
POZOR! Ste na arhivski strani ZRSŠ! Nova stran je dostopna na naslovu www.zrss.si!

Svetovni teden izobraževanja o financah

Ljubljana, 14.03.2016

Od 14. do 20. marca 2016 poteka na pobudo mednarodne organizacije Child and Youth Finance International (CYFI) svetovna akcija osveščanja o finančnem izobraževanju in finančni pismenosti z naslovom Global Money Week, ki ga pri nas poimenujemo kar Svetovni teden izobraževanja o financah.

Vsako leto se v tem tednu po celem svetu odvijajo različni dogodki na temo finančnega izobraževanja otrok in mladostnikov. Več o tej akciji in dogodkih najdete na spletni povezavi: http://www.globalmoneyweek.org/

Za nas Slovence, še posebej za mlade, je značilna nizka finančna pismenost. Finančno izobraževanje je v slovenskem izobraževalnem sistemu vključeno v mnogo učnih predmetov. S posameznimi finančnimi pojmi se učenci že zdaj seznanjajo pri posameznih predmetih v osnovni in srednji šoli. Zato ne moremo govoriti o uvajanju vsebin finančnega izobraževanja, temveč le o posodabljanju ali dopolnjevanju obravnave vsebin ter načrtovanju medpredmetnih povezav v kurikulih osnovne in srednje šole.

V osnovni šoli so vsebine finančnega izobraževanja vključene v različne predmete, z vidika finančnega izobraževanja pa ima pomembnejšo vlogo predmet gospodinjstvo, ki zelo sistematično v okviru modula Ekonomika gospodinjstva obravnava različne vsebine (oblike denarja: bankovci in kovanci, knjižni denar; funkcije denarja, gotovinsko in negotovinsko plačevanje, obročno odplačevanje, plačilo z odlogom, gospodinjsko računovodstvo, prihodki, odhodki, družinski proračun, otroci in denar, žepnina, varčevanje, depozit, vzgoja potrošnika, oglasi in oglaševanje itd). Zato bi bilo prav, da bi predvsem učitelji, ki poučujejo gospodinjstvo, skupaj z učenci izvedli različne dejavnosti, vezane na to temo.

Letošnji vodilni moto Svetovnega tedna o financah je »Sodeluj in pametno varčuj.« (Take Part, Save Smart.)

V tednu od 14. do 20. marca 2016 bi želeli tudi v Sloveniji skupaj z vami izpeljati več aktivnosti, in sicer v okviru pouka gospodinjstva in drugih predmetov v osnovni šoli, pri urah oddelčne skupnosti in drugih dejavnostih, pri katerih bomo posebej poudarili pomen finančnega izobraževanja otrok in mladostnikov.

Priporočamo naslednje dejavnosti:

  • Obvestilo učencem po šolskem radiu,
  • izvedba ur oddelčne skupnosti na temo denarja in financ,
  • poseben poudarek pri urah gospodinjstva na tematiki o denarju in financah,
  • izdelava plakatov,
  • obisk finančnih institucij in bank v šolskem okolišu,
  • predavanje za starše o pomenu finančnega izobraževanja mladih
  • in drugo.

 

V letu 2015 se je v obeleževanje omenjenega tedna vključilo več kot 5,8 milijonov otrok in mladostnikov iz 124 držav sveta.

Zelo je zaželjeno, da se povežete tudi preko socialnih medijev (Facebook, Twitter, Instagram) z uporabo značk (hashtags) #GMW2016 #GlobalMoneyWeek.

S kreativnimi in inovativnimi idejami lahko ustvarite in objavite svoje posnetke na »You tube« (povezava).

Svoje kreativne in inovativne ideje pa lahko prikažete v obliki »selfija«. Selfie naj vsebuje logo GMW, zastavo države in drugo. Najboljši selfi bo nagrajen. Selfije lahko objavite do 21. marca do 13.00 ure.

 

Vsakemu otroku in mladostniku naj bi bilo omogočeno strokovno in neodvisno finančno izobraževanje.

Da bi to dosegli, si prizadeva tudi organizacija Child and Youth Finance International, ki vključuje različne vladne in nevladne organizacije in posameznike, ki se strokovno in neodvisno ukvarjajo s področjem spodbujanja finančnega izobraževanja.

Temu cilju se pridružujemo tudi v Sloveniji in prepričani smo, da bodo aktivnosti svetovne akcije Global Money Week predvsem s sodelovanjem učiteljev gospodinjstva dosegle svoj namen.

V spletni učilnici so vam v poglavju Ekonomika gospodinjstva na voljo strokovna in referenčna gradiva za kakovostno obravnavo vsebin s področja financ za otroke in mladostnike.

Uradna predstavnica Slovenije v organizaciji Child and Youth Finance International (CYFI) je Irena Simčič, pri kateri dobite tudi podrobnejše informacije na telefonski številki 01 / 23 63 129 ali na e-naslovu: irena.simcic@zrss.si

Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on Twitter