Praznovanje dneva učiteljev po svetu
Nekatere države so, ob svetovnem, ohranile tudi še svoje učiteljske dneve.
V Afganistanu se učitelji in učenci praznično zberejo ob narodnih jedeh in pijači. Na Kitajskem pripravijo nastope učencev, ki po nastopu učiteljem podarijo voščilnice, risbe in rože; v preteklosti so ga vezali na praznik “modrostne dlake” – ko so darovali koze, krave in prašiča in jim vraževerno pulili dlake (modrosti). Indijci počastijo najbolj duhovne in strokovne učitelje – guruje; guru je v sanskrtu sestavljenka dveh besed: gu pomeni temo, nevednost in brezbrižnost, ru pomeni premik (iz obeh nečednosti). Na Maldivih otroci obdarujejo vzgojitelje, učenci in dijaki pa učitelje. V Singapurju učence nagradijo tako, da imajo samo polovico dneva pouk. V Južni Koreji obiščejo starejše ali bolne učitelje na domu, v bolnišnicah ali domovih za starejše občane. Na Filipinih učenci pripravijo javne predstavitve svojih učnih kulturnih, športnih in znanstvenih dosežkov. V Vietnamu se učenci že teden pred praznikom pripravljajo, da na šoli ob kulturnih nastopih in hrani pripravijo srečanje z učitelji; nekatere učitelje obiščejo tudi na domu. Z voščili se svojih nekdanjih učiteljev spomnijo tudi odrasli.
V Kamerunu imajo teden odprtih pogovorov in javnih učnih ur.
V Mehiki pripravijo kulturne prireditve, na katerih počastijo učitelje. V ZDA imajo teden hvaležnosti do učiteljev, ki za vse življenje zaznamujejo otrokov značaj. V Venezueli se kulturno in delovno praznuje ves teden, na dan učiteljev pa ni pouka.
Na Poljskem učenci počastijo učitelje s slaščicami in rožami. Čehi imajo natečaj za Zlatega Amosa (po Janu Amosu Komenskem), v katerem z anketami med učenci izbirajo učitelja, ki jih najbolj spodbuja in navdihuje. V Ukrajini učitelje počastijo s koncerti, starejši učenci pa v razredih poučujejo mlajše. Pri nas bodo najuspešnejšim učiteljem podelili državne nagrade.