Svetovni teden izobraževanja o financah-»GLOBAL MONEY WEEK«
Ljubljana, 05.03.2015
Od 9. do 17. marca 2015 poteka na pobudo mednarodne organizacije Child and Youth Finance International (CYFI) svetovna akcija osveščanja o finančni pismenosti in svetovni teden izobraževanja o financah z naslovom »Global Money Week«.
V tem tednu se po celem svetu odvijajo različni dogodki na temo finančnega izobraževanja in finančne pismenosti otrok in mladostnikov.
V letu 2014 se je obeleževanja tedna finančnega izobraževanja pridružilo kar 118 držav, med njimi tudi Slovenija s podporo Zavoda Republike Slovenije za šolstvo.
Države članice OECD namenjajo finančnemu izobraževanju veliko pozornosti. Tudi Slovenija je v letu 2010 sprejela Nacionalni program finančnega izobraževanja. Zavod Republike Slovenije za šolstvo je na področju finančnega izobraževanja aktivno vključen v šolskem prostoru in sledi načelom Nacionalnega programa finančnega izobraževanja.
V osnovni šoli so vsebine finančnega izobraževanja vključene v različne predmete, vendar ima z vidika finančnega izobraževanja pomembnejšo vlogo predmet gospodinjstvo, ki zelo sistematično v okviru učnega načrta in modula Ekonomika gospodinjstva obravnava različne vsebine (oblike denarja: bankovci in kovanci, knjižni denar; funkcije denarja, gotovinsko in negotovinsko plačevanje, obročno odplačevanje, plačilo z odlogom, gospodinjsko računovodstvo, prihodki, odhodki, družinski proračun, otroci in denar, žepnina, varčevanje, depozit, vzgoja potrošnika, oglasi in oglaševanje itd).
Na Zavodu Republike Slovenije za šolstvo smo pripravili Nacionalni strokovni posvet in Profesionalni forum učiteljev gospodinjstva z naslovom Pomen finančnega izobraževanja in finančne pismenosti v današnji družbi, ki bo potekal v ponedeljek, 9. marca 2015 v prostorih Zavoda Republike Slovenije za šolstvo, OE Ljubljana, Dunajska 104, LJUBLJANA.
Dogodek organiziramo v okviru Svetovnega tedna izobraževanja o financah – »GLOBAL MONEY WEEK«.
Dogodek, ki ga organiziramo, bo vsebinsko zajemal pregled pomena finančnega izobraževanja otrok in mladostnikov, mednarodne raziskave merjenja finančne pismenosti, kako udejanjiti nacionalni program finančnega izobraževanja, pregled šolskih sistemov in vključenost finančnega izobraževanja ter primeri didaktičnih in strokovnih pristopov za obravnavo finančnih vsebin.
Več informacij lahko dobite pri višji svetovalki na Zavodu RS za šolstvo gospe Ireni Simčič, telefon: 01 / 23 63 129, e-naslov: irena.simcic@zrss.si